Co je to Kolagen
Kolagen je velice důležitá součást naší vazivové tkáně, kterou je také možné označit za "síť resp. mřížovou kostru" těla. Vazivová tkáň je elastická podpůrná a obalová tkáň mezi všemi tělovými buňkami a orgány. Vazivová tkáň se rovněž nachází v kostech, cévních stěnách, šlachách, vazech – a samozřejmě v naší kůži! Kolageny jsou vlákna zajišťující tvar a pružnost a významně ovlivňují sílu – nebo bohužel také ochablost – naší vazivové tkáně. Kolageny jsou bílkoviny napínající kůži, které se skládají z mimořádně jemných vláken. Ta jsou vzájemně propletena jako lana. Tak vytvářejí určitý druh trojrozměrné sítě. Z nich vytvarovaná vazivová tkáň pak utváří klinický vzhled našeho těla.
Jak se projevuje nedostatek kolagenu?
Zásoby kolagenu se věkem snižují a tvrdnou.
Nedostatek kolagenu se projevuje rychlejším stárnutím pokožky, ochablostí svalů, vaziv a šlach, zvýšeným rizikem osteoporózy a všeobecně oslabením pojivových tkání - pokožka ztrácí elasticitu, stává se slabší, méně pružnou a pevnou.
Z kosmetického hlediska se nedostatek kolagenu projevuje tvorbou drobných a hlubších vrásek, především v oblasti obličeje a dekoltu. Chybějící kolagenovou strukturou ztrácí kůže svoji pružnost.
Čím dochází k ubývání kolagenu v kůži?
Ubývání kolagenových vláken v kůži je podmíněno stárnutím.
Ale i některé genetické dispozice způsobují změnu kolagenové struktury. K tomu je nutno přičíst vlivy prostředí a osobní životní návyky.
Jak je možné zlepšit kolagenovou strukturu?
Je prokázáno, že je možné stimulovat určité buňky v kůži, aby produkovaly kolagenová vlákna, která jsou nutná pro zlepšení struktury kůže.
Tento proces probíhá ve stěnách drobných krevních cév a stimuluje se speciálními světelnými vlnami, které se pohybují v určité spektrální oblasti světla.
Co se potom děje v kůži?
Stimulováním buněk k produkci kolagenových vláken se zlepšuje příjem kyslíku kůží a podněcuje její detoxikace. Rovněž se zlepšuje absorpce vlhkosti kůže a schopnost kůže vlhkost udržet.
Procesem dochází k napínání kůže, pozitivnímu vlivu na regeneraci pokožky a zesílení kolagenové sítě. Dochází tak k obnově přirozené struktury kůže.
Aktivováním kolagenového procesu se také podpoří nová tvorba zdravé kůže. To je velice důležité např. pro hojení ran.